Neoweb.nl

Alle Europese diersoorten online

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Robert

  • *****
  • 3.158
  • +269/-11
  • Gender: Male
  • Neoweb.nl: Als het nieuw is, zie je het op neoweb
Alle Europese diersoorten online
« on: April 18, 2005, 09:39:36 AM »
Alle Europese diersoorten online
 
Gepubliceerd op vrijdag 15 april 2005
 
Alle wetenschappelijke namen van de Europese land- en zoetwaterdiersoorten staan sinds donderdag op een internationale website.
De site bevat ongeveer 130.000 soorten die door meer dan 500 experts in vijf jaar tijd bij elkaar zijn gebracht.

Elementair belang
Het project van de Faunae Europaea website www.faunaeur.org is mede ontwikkeld door het Zoölogisch Museum van de Universiteit van Amsterdam en is van elementair belang voor de wetenschap, zo benadrukt Yde de Jong. Hij is als manager van het Zoölogisch Museum nauw bij het project betrokken.

“Toen er er vijf jaar geleden aan begonnen, had niemand een idee hoeveel diersoorten Europa eigenlijk telt. Een integraal overzicht ontbrak. We dachten dat we op zo’n 100.000 soorten zouden uitkomen, maar dat werden er uiteindelijk 130.000. Dat toont aan hoe onvolledig het inzicht in de Europese biodiversiteit was.”

Vooral voor de taxonomie, het wetenschappelijk beschrijven en benoemen van soorten, vervult de site een belangrijke rol.

“Heel veel soorten zijn in de loop der tijd meerdere malen beschreven en voorzien van verschillende wetenschappelijke namen. Sommige soorten bleken wel tien namen te hebben. Voor wetenschappelijk onderzoek is dat een ramp omdat de dubbele namen niet altijd bekend zijn. Dit project zorgt voor de standaardisatie van wetenschappelijke namen van diersoorten.”

Wetenschappelijke culturen
Voor de wetenschappers zelf is de database ook een handig hulpmiddel. Alle soorten zijn eenvoudig op te zoeken, zowel op soortnaam als op geslacht. Ook kan een familienaam worden ingevuld om te kijken hoeveel en welke soorten die familie omvat. Daarnaast is de database gekoppeld aan extra informatie, zoals genetische codes van bepaalde diersoorten.

Het project maakte het bovendien noodzakelijk om een standaardisatie in te voeren voor de soorten en ondersoorten (rassen binnen één soort). “We kregen te maken met de verschillende wetenschappelijke culturen binnen Europa. Zo worden in Zuid-Europa veel meer ondersoorten onderscheiden dan in Noord-Europa, waar soorten niet zo snel in ondersoorten worden verdeeld. Daar hebben we een middenweg in moeten vinden,” aldus De Jong.

Natuurbescherming
Ook voor de natuurbescherming is de database van elementair belang. "Wil je bijvoorbeeld aantonen dat de biodiversiteit in Europa achteruit gaat, dan moet je wel weten welke soorten er bestaan. Zonder die gegevens kun je daar weinig over zeggen," aldus De Jong.

Ook voor praktische zaken zoals de grensbewaking in Europa komt Faunae Europaea van pas. “Soorten die op de rode lijst van bedreigde diersoorten staan mogen bijvoorbeeld niet worden uitgevoerd. Veel soorten stonden echter ook bekend onder een andere naam en dan geldt het uitvoerverbod niet. Dat is nu anders. De douane in heel Europa kan nu de website van Faunae Europaea raadplegen om de taxonomie van een soort te achterhalen."

Nederlandse namen
In de toekomst zal Fauna Europaea ook de de niet-wetenschappelijke namen van diersoorten voor alle Europese landen (en taalgebieden) bevatten. In ieder land is een instituut aangewezen die zich daarover zal ontfermen (te vinden onder het kopje ‘focal point network).

In Nederland neemt natuurhistorisch museum Naturalis die taak op zich. Een behoorlijke klus, weet De Jong. “Voor veel diergroepen zoals zoogdieren, vogels, reptielen en amfibie is dat geen probleem. Die hebben al een Nederlandse naam, maar dat geldt niet voor vele duizenden soorten ongewervelen zoals insecten en micororganismen.”

Het Zoölogisch Museum van Amsterdam werkt ook aan de opzet van een overkoepelende site waarin de Fauna Europaea databank wordt samengevoegd met twee andere grote Europese databanken: European Register of Marine Species en Euro+Med Plantbase. Die samenvoeging resulteert volgend jaar in de publicatie van een Species2000 Annual Checklist met bijna een miljoen soortnamen wereldwijd.


Bronnen: Faunae Europaea, Zoölogisch Museum Amsterdam, planet.nl
 
link: http://www.faunaeur.org