Bij het proces van leren worden verbindingen gelegd tussen neuronen.
Wanneer specifieke kennis of een vaardigheid vaak wordt aangeroepen, worden de verbindingen tussen de neuronen sterker.
Als je ouder wordt vallen bepaalde verbindingen tussen neuronen weg. Hierdoor zijn bepaalde gebieden dus niet meer toegankelijk. Je zou dus constant op allerlei gebieden moeten 'bijleren' om nieuwe verbindingen tussen neuronen en kennisgebieden in het brein tot stand te brengen.
Als er ergens een bruggetje in de hersenen wegvalt, kun je via een omweg of alternatieve route toch nog bij die informatie in het brein komen.
Dementerende mensen zijn heel goed in het herhalen van een aantal heel specifieke verhalen, die ze tot in detail voor zich zien en kunnen navertellen.
Mensen die merken dat zijzelf (of personen in hun omgeving) vergeetachtig worden en bepaalde verhalen blijven te herhalen, zouden zichzelf kunnen trainen.
Ze moeten het heldere verhaal dan gebruiken als kapstok voor andere informatie.
Bedenk bijvoorbeeld extra namen en gezichten bij het herhalende verhaal of ga dieper in op details.
Probeer tevens om informatie in meerdere gebieden op te slaan.
Dus bijvoorbeeld:
- Eerst rekenen en dan namen van famillie opnoemen (en vice versa)
- Daarna gerechten en recepten oprakelen en weer de namen van famillie erbij opnoemen (en vice versa)
- daarna namen van famillie leden en gerelateerde geboorte data
Verbindingen in het brein zou je verder kunnen versterken door ook nog eens recepten en rekenen met elkaar te combineren. Op die manier blijven er paden in het brein beschikbaar om bij bepaalde informatie te komen.