UMCU wil experimenteren met 'wegbranden' borsttumoren
bron:nu.nl
UTRECHT - Onderzoekers van het Universitair Medisch Centrum Utrecht (UMCU) willen experimenteren met het 'wegbranden' van tumoren in de borst met ultrageluid. Ze hopen dat het in de toekomst mogelijk wordt om tumorweefsel op dezelfde manier te verwijderen als een niersteenvergruizer nierstenen kapot maakt zonder het lichaam te schenden.
Als alles goed gaat, zou dit op zijn vroegst in 2010 aan vrouwen met een kleine, niet-voelbare borsttumor aangeboden kunnen worden. Voor het zover is willen arts-onderzoekster N. Peters en fysicus W. Bartels eerst onderzoeken of ze met een nog te ontwikkelen apparaat dat ultrageluid produceert niet-voelbare tumoren kunnen brandmerken. Met het ultrageluid worden daarbij cellen rondom de tumor zodanig verhit dat een chirurg ze gemakkerlijk kan zien.
Jaarlijks wordt bij ongeveer 12.000 vrouwen in Nederland een borstkanker ontdekt. Bij ongeveer 7000 vrouwen is een tumor op een röntgenfoto te zien die niet te voelen is. Deze niet-voelbare tumor blijkt in zes van de tien gevallen kwaadaardig.