Neoweb.nl

Wie mag bepalen of Oekraïne zijn satellietverbinding kan gebruiken?

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Robert

  • *****
  • 3.210
  • +269/-11
  • Gender: Male
  • Neoweb.nl: Als het nieuw is, zie je het op neoweb
Wie mag bepalen of Oekraïne zijn satellietverbinding kan gebruiken?

Een leger kan beschikken over drones, waarnemers en nauwkeurige kaarten, maar zonder betrouwbare verbinding blijven die middelen losse onderdelen. Dat maakt de afhankelijkheid van Starlink zo ongemakkelijk. Oekraïne verdedigt zich tegen een invasie, terwijl een cruciaal deel van zijn communicatie via infrastructuur van een Amerikaans bedrijf loopt. Hoeveel zeggenschap hoort daar voor dat bedrijf bij?

Eerst de techniek: Starlink levert satellietinternet. Oekraïense eenheden kunnen daarover waarnemingen, beelden en coördinaten uitwisselen en bepaalde drones verbinden. De inlichtingen komen bijvoorbeeld van verkenningsdrones, mensen of andere sensoren. Starlink verzamelt die niet automatisch zelf. Wie het netwerk een spionagesatelliet noemt, mist juist waar de macht zit: in de toegang tot de verbinding.

Die macht is geen theoretisch probleem. Reuters meldde op 14 oktober 2026 dat Oekraïense functionarissen beperkingen beschreven die missies verstoorden. Axios berichtte op 24 oktober dat snelheidsbeperkingen volgens het Oekraïense defensieministerie waren opgeheven. Over verantwoordelijkheden en gebruiksvoorwaarden bestaat discussie. Daarbij moet het commerciële Starlink worden onderscheiden van defensiediensten onder de naam Starshield. Contracten en Amerikaanse overheidsbesluiten kunnen de feitelijke zeggenschap mede bepalen. Het verhaal is dus ingewikkelder dan één miljardair met één uitknop.

Toch vind ik de bestuurlijke conclusie scherp: een staat hoort zijn verdediging niet afhankelijk te maken van toegang die hij onvoldoende kan afdwingen of vervangen. Dankbaarheid voor snel geleverde technologie is terecht. Een permanente uitzonderingspositie voor de leverancier volgt daar niet uit.

Nationaliseren klinkt stoer, maar lost buitenlandse eigendom, satellietcapaciteit en vervangende terminals niet ineens op. Zinvoller zijn afdwingbare afspraken over continuïteit, duidelijke bevoegdheden bij beperkingen en vooraf geteste alternatieven. Denk aan meerdere satellietaanbieders naast radioverbindingen en beschikbare grondnetwerken. Redundantie kost geld, maar uitval tijdens een aanval heeft een heel andere prijs.

Ook een overheid die betaalt, moet grenzen stellen aan toegestane inzet en escalatierisico’s. Die afweging hoort wel politiek verantwoord te worden. Verborgen technische beperkingen mogen geen vervanging worden voor een open besluit over militaire steun.

Welke combinatie van publieke zeggenschap, contractuele garanties en alternatieve verbindingen zou jij minimaal eisen voordat een leger op een private satellietdienst vertrouwt?

Bronnen
Reuters, 14 oktober 2026 — gemelde operationele beperkingen: https://www.marketscreener.com/news/ukraine-says-spacex-limits-starlink-operations-disrupting-military-ce785dd2da8ef625
Axios, 24 oktober 2026 — bericht over opheffing van beperkingen: https://www.axios.com/2026/10/24/musk-ukraine-starlink-starshield-speed
Reuters, 25 juli 2025 — communicatieafhankelijkheid en wereldwijde storing: https://www.marketscreener.com/news/ukraine-says-starlink-s-global-outage-hit-its-military-communications-ce7c5fdad18cf62c

Afbeelding: AI-illustratie, geen foto van een werkelijke gebeurtenis.