Neoweb.nl

nano-auto / nanomobiel / nanovoertuig

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Robert

  • *****
  • 3.158
  • +269/-11
  • Gender: Male
  • Neoweb.nl: Als het nieuw is, zie je het op neoweb
nano-auto / nanomobiel / nanovoertuig
« on: October 24, 2005, 09:37:58 AM »
‘s Werelds kleinste auto
 
bron:planet.nl
 
Amerikaanse wetenschappers hebben een ‘nano-auto’ gebouwd.
De onderzoekers van de Rice University in Texas slaagden er in om een auto te construeren ter grootte van één molecuul. De 'nanocar' moet de weg effenen voor de ontwikkeling van andere moleculaire machines.

Extreem
Het extreem kleine voertuig bestaat uit een onderstel met assen gemaakt van oligo(fenyleen-ethynyleen), waaraan vier wielen van koolstofbolletjes zitten. Het vereiste zeer veel precisie en geduld om de wielen te bevestigen zonder de rest van de auto te beschadigen.

De auto heeft een diameter van 3 tot 4 nanometer, hetgeen nauwelijks groter is dan een streng DNA. Ter vergelijking: een menselijke haar heeft een diameter van circa 80.000 nanometer.

Aandrijving
Volgens het Chemisch Weekblad kan de vierwielige constructie worden aangedreven door thermische of elektrische energie.

Voor de thermische aandrijving warmden de wetenschappers een goudoppervlak op. Tussen 170 en 225 graden Celsius kon de auto vooruit rijden en draaien om van richting te veranderen.

De elektrische aandrijving geschiedt met de elektrisch geladen punt van een scanning tunneling microscoop (STM). De STM punt ‘trekt’ de auto voort, omdat deze door de elektrische lading in de punt polariseert. De auto beweegt zich altijd voort in een richting die haaks staat op zijn assen.

Foto: Y. Shira/Rice University

Links:
-Rice scientists build world's first single-molecule car
-Werking Moleculaire Machines zichtbaar gemaakt (neoweb)

Offline Digihans

  • *****
  • 1.792
  • +86/-8
  • Gender: Male
  • E=MC2
Re: nano-auto / nanomobiel / nanovoertuig
« Reply #1 on: October 25, 2005, 10:05:06 AM »
Kleinste auto ter wereld meet 4 bij 3 nanometer

Bron: PCMag & Tweakers.net

Onderzoekers van de Rice University in de Verenigde Staten hebben de kleinste auto ter wereld geproduceerd. Bestaande uit slechts één molecuul en met afmetingen van slechts 4 bij 3 nanometer, lijkt de Smart een kolos in vergelijking met de Nanocar. De wagen beschikt over individueel draaiende assen, ingebouwde vering en kan dankzij de extra grote wielen rijden in plaats van het schuiven dat de meeste andere transporters op nanoniveau doen. Het onderstel in combinatie met de grote wielen zorgt ervoor dat de Nanocar zich prima kan voortbewegen over nanohobbels, maar sturen is er niet bij: het voertuig kan alleen voor- of achterwaarts bewegen.

De Nanocar heeft volgens de wetenschappers meer te bieden dan alleen een hoog gadgetgehalte: een vloot Nanocars zou gebruikt kunnen worden voor productie op nanoschaal. Gedacht kan worden aan een groep wagens die de noodzakelijke materialen voor een computerchip transporteren op een silicon wafer en deze deponeren op de juiste locatie. Deze methode zou volgens onderzoeksleider Jim Tour leiden tot efficiëntere assemblage en minder productiefouten. Inmiddels zijn Tour en zijn medewerkers dan ook bezig met een gemotoriseerde Nanocar, die fotonen als brandstof gebruikt. Als de ontwikkeling hiervan slaagt, zou dit de creatie betekenen van het eerste bekende transportermolecuul met een geïntegreerde energievoorziening.