Sinds begin december 2003, rijden er waterstof bussen in Amsterdam!
Bron: parool
AMSTERDAM - Het Gemeentelijk Vervoers Bedrijf (GVB) wil naast Garage Noord aan de Metaalbewerkerweg in Noord een tankinstallatie en een productiegebouwtje neerzetten voor de fabricage en opslag van waterstof, die nodig is om vanaf september twee jaar lang drie lijnbussen op te laten rijden. Omwonenden zijn uitgenodigd voor een informatieavond over het project, morgenavond in de garage.
Het GVB vermoedt dat in de buurt veel vragen leven over het project. De proef zou aanvankelijk al vorig jaar beginnen, maar is uitgesteld tot september van dit jaar, omdat de benodigde bussen nog 'kinderziektes' vertonen en de infrastructuur nog niet klaar was, zoals genoemd productiegebouwtje ter grootte van een zeecontainer, waar via electrolyse waterstof moet worden opgewekt uit afval, met behulp van groene stroom.
Het GVB heeft 'geen signalen dat extreme zorgen leven in de buurt', maar 'vindt het netjes de mensen op de hoogte te houden'. ''Er worden tal van beveiligingsmaatregelen genomen, zoals detectiesystemen om bij eventuele lekken het ontsnapte gas op te sporen. Gelukkig stijgt waterstof direct recht omhoog op, als het is ontsnapt. Veel gevaar bestaat dus niet.''
Het plan bussen op waterstof te laten rijden in plaats van op de gebruikelijke diesel of gas, is onderdeel van het internationale project Clean Urban Transport for Europe, waaraan ook Barcelona, Madrid, Londen, Hamburg, Luxemburg, Porto, Stockholm, Reykjavik en Stuttgart meedoen.
Bedoeling is in de praktijk te testen of de milieuvriendelijke waterstof kan dienen als brandstof voor de stadsbussen. Het idee is inmiddels al vele jaren oud, maar tot nu toe is nooit op grote schaal serieus getest of waterstof een werkbaar alternatief is. Een GVB-woordvoerder: ''Maar het stadium van terzijde te schuiven Willie-Wortel-plan zijn we ontgroeid.''
Het GVB hoopt in de toekomst alle 650 voertuigen, die samen ruim 100.000 kilometer per dag afleggen, op de schone brandstof kunnen rijden. In Madrid begint de eerste proef al in mei.
Bij de productie van waterstof zal het GVB later eventueel ook samenwerken met de afvalverbrandingscentrale AVI-West.